6 Zararlı Antrenman Alışkanlığı

Fit Egzersiz fitkalp 30 Mart 2020

6 Zararlı Antrenman Alışkanlığı

Son araştırmalar ile kesinleşen hastalıkları önleyici en iyi “yol” olarak tanımlanan egzersiz bedeninizi baştan ayağa korumanıza yardımcı olur. Düzenli ve yeterli egzersiz sizi pskiyatrik bozukluklardan , kalp hastalıklarına diabetten , kansere kadar birçok hastalıktan koruyabilir. 6 Zararlı Antrenman Alışkanlığı

Doğru ve etkili bir antrenman temposu yakalamanızı engelleyen 6 kötü alışkanlığı ve bu alışkanlıkları bırakmanız yapmanız gerekenleri inceleyeceğiz.

Boş mide ile antrenman yapmak

Birçok uzman daha fazla yağ yakmak için boş mide ile antrenman yapmayı öneriyor. Ama boş mide ile antrenman yapmak sizin için uygun olmayabilir.

Dayanıklılık ve kuvvet egzersizlerinden kaçınmak

Kardiyonun sağlıklı yaşam konusunda bize kattıkları konusunda hemfikiriz. Bunun yanında ağırlık antrenmanları size

  • Daha sağlıklı kemiklere kavuşmanıza
  • İnsülin direncini düşürmenize
  • Kan kolesterol ve yağ düzeylerini düşürmenize

yardımcı olur. Ayrıca büyüyen kaslar vücudun harcadığı günlük kalori miktarını da arttırır. Artan kalori ihtiyacı daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Haftada en az 2 gün bileşik egzersizlerden ( birçok kas ve eklem grubunu aynı anda çalıştıran ) oluşan kuvvet antrenmanları uygulayın.

Gereğinden fazla antrenman yapmak

Gereğinden fazla antrenman yapmanın daha hızlı gelişim sağlayacağı konusunda bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca uzun antrenmanlar ve kısa süren dinlenme periyotları sizi overtraining’e sokabilir. Yoğun olarak çalışan kaslarınız ve sürekli baskı altında kalan eklemleriniz bir süre sonra sakatlanabilir.

Antrenman süresini kısa tutun ve vücudunuza dinlenmesi için zaman tanıyın.

A Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

Egzersiz esnasında sosyal olmak

Uzun süreler salonda geçirmenize rağmen antrenman çıkışında sadece yarım saat egzersiz yaptığınızı fark ediyor ve bununla sık sık karşılaşıyorsanız muhtemelen fazla sosyalsiniz. Bu alışkanlığı birkaç hususa dikkat ederek çözebilirsiniz.

  • Cep telefonunuzu yanınızda taşımayın ya da uçak moduna alın. Gelen arama ve mesajların egzersizinizi bölmesine izin vermeyin.
  • Çevrenizdeki insanlar ile uzun süre konuşmaktan çekinin. Kulaklığınızı takarak çevrenizdeki insanlara rahatsız edilmek istemediğinizi belirtebilirsiniz.
  • Antrenman programınızı hazırlayın. Antrenman esnasında hangi egzersizi yapacağınızı düşünmek motivasyonunuzu bozar.

Sıvı tüketimine dikkat etmemek

Mevsim ile değişiklik göstermek ile beraber sıvı kaybı spor yapanlar için büyük bir sorun. Dehidratasyon ( sıvı kaybı ) yazımızı inceleyerek sporda sıvı kaybı ile ilgili ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz . Bunun ile beraber

  • Egzersizden 2 saat önce 600 ml sıvı tüketmeli ,
  • Egzersiz esnasında susama hissine bağlı olmadan 20 dakikada bir 100 ml sıvı almalısınız.
  • Ayrıca egzersiz sonrasında tartılmalı ve kaybettiğiniz 100 gram başına 150 ml sıvı tüketmelisiniz.

Ayrıca hindistan cevizi suyu kaybettiğiniz elektrolitleri kolayca yerine koyabilirsiniz.

Tekniğe dikkat etmemek

Yapacağınız egzersizler sonucunda hedefinize ulaşmak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de egzersiz tekniğidir. Daha fazla ağırlık kaldırmak için ya da daha hızlı egzersiz yapmak için dikkat etmediğiniz teknik sonucunda sakatlanabilirsiniz. Ayrıca hedeflenen kas grupları yerine yardımcı kaslara yönelebilir hedeflenen kas gruplarını es geçebilirsiniz.

Daha kısa bir çok bilgiye ulaşmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz 🙂

#6 Zararlı Antrenman Alışkanlığı
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.