Bayram Tatlısı ve Diyet

5357
Bayram Tatlısı ve Diyet

Bayram Tatlısı ve Diyet

Ramazan ayının bitti ve bayramda geldi. İlk başta herkese iyi bayramlar diliyorum.

Bayram çok güzel ve anlamlı ancak sağlık açısından değerlendirildiğinde, beraberinde getirdiği rahatsızlıklar için aynı yorumu yapmak pek mümkün değil. Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin birçoğunda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimi görülüyor. Bayram boyunca ölçüsüzce besin tüketimi; kronik hastalığı olan kişilerde sorunlar oluşturabileceği gibi sağlıklı bireyler için de risk içermektedir.

Hızlı şeker değişiminden kaçınılmalı

Bayramla birlikte, özellikle tatlı tüketiminde aşırı bir artış yaşanıyor. Şeker, çikolata ve şerbetli tatlıların çok tüketilmesi, vücudumuzda aşırı şeker yüklenmesine, sonrasında da şekerin düşmesine sebep oluyor. Gereğinden fazla tatlı gıdalar tüketmek, asıl besin ihtiyaçlarımızı karşılamamıza da engel olabilir. Artan tatlı tüketimi yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olacağı gibi, ailesinde hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, kalp-damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları olanların ve yaşlı kişilerin de bu konuda daha hassas davranmaları gerekiyor. Diyabet ve şeker başta olmak üzere karbonhidrat, protein ve yağ ile ilişkili bir metabolizma hastalığı olduğundan bu kişilerin hamur işi yiyecekleri sınırlamaları ve tatlıdan uzak durmaları gerekmektedir. Sadece diyabet hastalarının değil sağlıklı bireylerin de kan şekerlerini dengeleyebilmesi için tatlı tüketimine sınır getirmeleri önerilir. Çay şekeri olarak bilinen glikozun; kanseri besleyebildiği, bağışıklık sistemini zayıflattığı ve metabolizmayı kötü etkilediği de unutulmamalıdır.

Eğer tatlı besinler tüketilecekse günde bir porsiyonu geçmeyecek şekilde planlama yapılmalıdır. Baklava için 3 dilim, sütlü tatlılar için bir kase uygun miktarlar olmaktadır. Şerbetli tatlılardan sonra yarım bardak kadar süt veya ayran içilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde tatlıdaki şeker miktarı ile sütlü üründeki protein etkileşir ve şekerin kanda hızlı yükselmesi engellenmiş olur. Tatlıdan uzak durulamayacaksa bu önlemlerin alınması faydalı olur.

PEKİ 1 DİLİM BAKLAVA YEDİM DİYETİM BOZULUR MU ?

Kilo Alımı Nasıl Gerçekleşir ?(Bilimsel Gerçekler)


Kg almak için ek olarak 7700 kalori tüketmeniz gerekir.Bazı çalışmalarda ise 7000 denir.
Günlük kalori alımınıza 500 Kalori dahil ettiğinizde haftada yaklaşık yarım kilo almış olursunuz.
Kilo almanın en temel şartı günlük almanız gereken kalorinin üzerine çıkmaktır.Günlük almanız gereken kalorinin altında beslenirseniz eğer kilo vermiş olursunuz.
Diyetimi Bozdum ! Ne Yapacağım?
İşte Tam Bu Noktada Kafalar Karışır Ve Bireyler Diyetlerini Bozduktan Sonra Bunalıma Girerler.
2.SENARYO
Örneğin:Günlük Almanız Gereken Kalori 2500 Ve Formunuzu Korumaya Çalışıyorsunuz.
Canınız İki dilim baklava çekti ve yediniz.
İki dilim baklavanın ortalama 450- 500 Kalori arası Olduğunu Varsayalım…
Toplam Kalori=2500
2500-500=2000 kalorilik hakkınız kaldı.
Geriye kalan 2000 kaloriyi tükettiğiniz noktada sorun yok!
1.SENARYO
Günlük almanız gereken 2500 Kaloriyi tükettiniz ve sonra canınız baklava çekti…
İki dilim baklava yediniz.İki dilim baklavanın 450- 500 Kalori
Toplam Kalori=2500+500=Toplam 3000 Kalori(+500 kalori fazla tükettiniz)

Basit şeker tüketimi hem hormonlar hem de sağlığın bütünü açısından zararlıdır. İnsülin direncinin ana kaynaklarından biri sürekli olarak Glisemik İndeksi Yüksek Gıdaları tüketip kan şekerinde dalgalanmalar yaratmaktır.Bu yüzden sürekli bu şekilde beslenmek yanlış bir seçim olur.

İnstagram sayfamızıda ziyaret edebilirsiniz 🙂 🙂

Bir cevap yazın