Bitter Çikolatanın Sırları

157
Bitter Çikolatanın Sırları

Bitter Çikolatanın Sırları

Bitter Çikolatanın Sırları. ‘Siyah çikolata’ olarak da malum bitter çikolata, kakao ağacı, yağ, şeker ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden yapılır. Bitter çikolata da sütlü çikolatanın aksine daha azca süt bulunmaktadır. Ayrıca diğer çikolatalara göre daha tatsızdır. Bitter çikolatanın en kalitelisi içerisinde yüzde 70 ila yüzde 99 oranında kakao bulunandır. Doğrusu çikolata ne kadar acı ise o denli kalitelidir.

Bitter çikolata çoğu insan tarafınca sevilerek tüketilir. Bu çikolatayı sade yiyebileceğiniz benzer biçimde evde hazırlayacağınız proteinli keklerin içine de katabilirsiniz. Bu çikolatayı akıllıca yiyecek kısaca aşırıya kaçmadan tüketmek sağlığınızı da pozitif yönde yönde etkisinde bırakır. İyi antioksidanların kaynaklarından biridir. Bitter çikolata da bulunan öteki sağlıklı besinler; çözünür lif, potasyum, manganez, çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demirdir.

STRESİ HAFİFLETİR

Bitter çikolata faydaları denilince anlatılması ihtiyaç duyulan ilk önemli madde strestir. Stresten veya dağınık ruh halinden kurtulmak için devamlı bitter çikolataya güvenebilirsiniz. Bu çikolata nörotransmitter serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olan organik bir antidepresandır. Bir oldukça bilim adamı tarafınca yapılan ve yayınlanan araştırmalarda, bitter çikolatada ki kimyasal bileşiklerin yüksek stres seviyelerini düşürmede anahtar rol oynadığını doğrulandı. İki hafta boyunca günlük 1.4 gram bitter çikolata yiyen insanların vücudunda ki stres hormon seviyelerinin azaldığı belirlendi. Ayrıca bitter çikolata da stres, bitkinlik, depresyon ve sinirlilik ile mücadeleye yardımcı olan magnezyum vardır. Stres ile savaşım için çikolata yerken, içindeki kakaonun yüzde 85 veya daha fazla olduğundan kararlı olun.

KOLESTEROL SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Bitter çikolata kandaki (kötü kolesterol) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Koyu çikolatada bulunan güçlü antioksidanlar da kalp krizi veya inme riskini azaltır. Klinik çalışmalardan elde edilmiş kanıtlar da, kakaodaki HDL ve yüksek yoğunluklu lipo protein (iyi kolesterol) seviyesini artırabilir bulunduğunu göstermektedir.

KİLO VERMENİZE YARDIM EDER

Bitter çikolata faydaları deyip kilo vermeyi ele almamak olmaz. Kopenhag Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmaya bakılırsa, aşırıya kaçmadan bitter çikolata yemek insanda doygunluk hissi sağlar ve yağlı, tatlı ve tuzlu gıdalara duyulan isteği azaltır. Kendinizi tok hissedeceğinizden dolayı bir sonraki öğünde de daha az yiyecek yersiniz. Ayrıca, antioksidan bakımından zengin olan, koyu çikolata sindirimi hızlandırabilir. Hatta daha fazla yağ ve kalori yakmak için metabolizmanızı canlandırabilir.

SAĞLIKLI TUTAR

diyetinde orta miktarda bitter çikolata olan kişilerin ciltleri daha parlak ve kusursuzdur. Koyu çikolatada bulunan çeşitli antioksidanlar hücrelerde hasara yol açan özgür radikallerle savaşır ve cildi korur. Serbest radikaller yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Koyu çikolata da bulunan flavonoidler cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından, güneş yanığından ve cilt kanserinden korur. Koyu çikolatada ki kakao özü cildin hidrasyonunu engeller ve cildi geliştirir. Cilt pürüzlerini gidermeye destek sunar.

BEYİN GÜCÜNÜ ARTTIRIR

Bitter çikolata da beyin fonksiyonlarını geliştirir. Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya gore, bitter çikolata tüketen insanoğluın beynindeki kan akışı üç saat süresince artmıştır. Bu da, kısa süreli hafıza ve kısa süreli genel uyanıklık düzeylerini artırır.

İNMEYİ ÖNLER

Bitter çikolata faydaları denilince kimse felç hastalığına iyi gelebileceğini düşünemiyor. Tertipli ve aşırıya kaçmadan tüketilen bitter çikolata ilerleyen yaşlarda meydana gelen inme riskini düşürür. Çikolatanın bu etkisinin kaynağı, içerisinde bulunan antioksidan maddeleridir. Bitter çikolatanın içinde bulunan flavonoidler kanın yapışkanlığını azaltır, kalp krizine, felçlere ve kan pıhtılaşmasına iyi gelir.

Pratik bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir cevap yazın