Diyette Elma Tüketimi

150
Diyette Elma Tüketimi

Diyette Elma Tüketimi

Sağlıklı beslenme düzeninde meyve tüketiminin artırılması üzerinde maksimum durulan konulardan biridir. Bir yetişkinin beslenmesinde ortalama 2-3 porsiyon meyve bulunmalıdır. Meyve tüketimi ile birlikte vitamin, mineral ve diyet lifi alımı desteklenir; böylelikle kronik hastalıklara yakalanma riski azalır. Diyet listelerinde maksimum tercih edilen meyevlerden biri de elmadır. Yazının devamında elmanın faydalarını okudukça sizler de bize hak vereceksiniz.

Elma, vitamin, mineral ve rejim lifinin yanı sıra muhteviyatında çok güçlü antioksidanlar barındıran bir meyvedir. şundan dolayı birçok kronik hastalığın önlenmesinde, metabolizmanın düzenlenmesinde ve kilo kaybında etkili olan meyvelerden biridir. Çağımızın en büyük sorunlarından olan şeker hastalığından korunmada elma oldukça etkilidir. Içindeki çözünebilir rejim lifi yardımıyla şekerin kana yavaş bir halde karışmasını sağlar. Böylelikle kan şekerinin ani yükselmesinin önüne geçerek metabolik dengeyi sağlar. Ek olarak elmanın içerisİndeki antosiyanin adında olan antioksidan tip2 diyabet gelişimini engeller.

Elma bağlarırsak sağlığının korunmasına destek olur. Elmanın içerisindeki bulunan diyet lifi çeşidi hem kabızlığın hem ishalin giderilmesine destek sunar. Elmayı kabuklu olarak tükettiğinizde bağlarırsak hareketliliğini artırıp, dışkının bağırsağın içerisinde ilerlemesini destek sunar. Kabuksuz olarak tüketildiğinde ise bağırsaktaki suyu emerek dışkıyı kıvamlı hale getirir. Ek olarak elma prebiyotik etkiye haiz bir besindir. Bağırsaklarımızda yaşayan, sağlığımız için büyük öneme haiz iyi bakterilerin beslenmesini sağlar.

Diyette Elma Tüketimi

Elma kilo vermeye yardımcı besinlerden birisidir. Glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinin hızlı yükselip düşmesini önler. Kan şekeri dengesinin sağlanması ile metabolizmayı düzenleyerek zayıflama sürecine destek olur. Ara öğünlerde tüketilebilecek iyi bir tercihtir. Elma tok kalmanıza destek olur. Ancak ben elma yediğimde aç hissediyorum diyenlerdenseniz, elmayı ceviz, fındık, badem veya bir miktar süt, yoğurt ile tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca kilo verme sürecinde bahsedilen etkilerin görülebilmesi için elmanın meyve suyu olarak değil, kendisinin tüketilmesi gerekmektedir.

Elma kansere karşı koruyucu gıdalardan biridir. Elmanın içerisİndeki lif ve kuarsetin denilen güçlü antioksidan yardımıyla, hücreleri hasardan korur. Hücre DNA’sının zarar görmesini engeller. Akciğer, meme, kolorektal kanserler benzer biçimde çeşitli kanser türlerinin oluşum riskini azaltmaya yardımcı bir besindir.

Görüldüğü benzer biçimde elma tüketiminin faydalarını sıraladıkça sıralama uzuyor. Bu faydaları göz önüne alındığında rejimde neden en çok elmadan bahsedilmiş olduğu daha açık hale gelmiştir. Sizler de elmayı ara öğünlerinizde tercih ederek, kahvaltıda süt-müsli karışımınıza ilave ederek, yoğurtlu smoothie karışımlarında kullanarak rejiminize ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın