Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Diz Ağrısı Nasıl Engellenir?

1373
Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Diz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Diz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Diz ağrısı çekiyorsanız bu içerikte diz ağrısı neden olur ve diz sakatlığı yaşamamak için dikkat edilmesi gerekli olan bazı önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Kötü bir diz ağrısı herkezin canını sıkar. Bunun yanında günlük yaşantıda bile hareket alanını kısıtlar. Bu neden diz ağrılarından muzdarip olan pek çok kişi diz ağrısı sebepleri ve diz ağrısı nasıl engellenir gibi soruların cevabını sıklıkla arar.

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?


Özellikle sporla ilgilenen kişiler için en kritik sakatlıklardan biri de diz ağrısı ve sakatlıklarıdır. Bu sebeple özellikle sporcular diz ağrısına daima daha fazla dikkat ederler ve hızlı çözümler bulmaya çalışırlar. Hatta diz ağrısı için çözüm bulmak yerine diz ağrısının meydana gelmesi için çeşitli önlemler alırlar.

Birçok sporcu diz ağrısı ile yapmış oldukları hareketi düzgün yapmadıkları, aşırı yüklendikleri ve kimi zaman de bütünüyle şanssızlık eseri yaşanan kazalar sebebi ile yaşarlar. Bu noktada gerekli olan önem gösterilmediği takdirde ise diz ağrısı kronikleşerek ağır biz sakatlıklarına dönüşebilir.

Bu içerikte diz ağrısı ve sakatlıklarının meydana gelmesini önleyebilmek için yani daha sorunu ortaya çıkmadan bertaraf edebilmek için dikkat etmeniz gerekli olan 3 öneriyi bulabilirsiniz. Bu önerilere dikkat ettiğiniz takdirde diz ağrısı sorunu yaşamanız ve buna bağlı şekilde diz ağrısı nasıl engellenir gibi bir sorunun cevabını da aramanıza gerek kalmayacak.

Diz Ağrısı İçin Kontrol Listesi Oluşturun


Özellikle vücut geliştirme ile bağlantılı olan diz ağrısını önlemek için aşağıda belirtilen soruları kendinize sorabilir ve “evet” cevabını veriyorsanız herhangi bir sorun yok diye düşünebilirsiniz. Ancak siz yine de dikkatli olmaya devam edin!

Ağırlık kaldırırken diz ve kaval kemiği bölgem düz mü? (Eğrilme, esneme, bükülme yok)
Hareketi kontrollü bir biçimde, tekniğine uygun biçimde ve düşük tempo ile yapıyor muyum?
Yaptığım hareket diz bölgemdeki kasların hepsini çalıştırıyor mu? (Dengesiz bir biçimde tek bölgeye yüklenmemeli)

Bu sorulara “evet” cevabını veriyorsanız ve özellikle başlangıç düzeyindeki bir sporcu iseniz dizinizle ilgili bir sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Başlangıç düzeyinde vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız Squat ve Deadlift gibi hareketleri istasyon ya da nispeten daha düşük ağırlıklar kullanarak yapabilirsiniz. Bu sayede diz bölgenizdeki kaslar daha gelişmemişken herhangi bir sakatlık ya da ağrı yaşama riskini de önlemiş olursunuz.

Zayıf Yönlerinize Dikkat Edin


Diz ağrısı ve sakatlığı yaşamamak için dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta ise zayıflıklarınızdır. Örneğin ne kadar yükseğe zıplarsanız zıplayın yere ne kadar iyi indiğiniz daha önemlidir. Çünkü yere inerken ayaklarınız yere doğru biçimde temas etmezse biz diz sakatlığı yaşamanız muhtemeldir. Bu durumda da sizin ne kadar iyi zıpladığınız değil ne kadar iyi yere indiğiniz daha çok önem kazanmaktadır.

Bazal Metabolizmayı Hızlandırma

Vücut geliştirme antrenmanlarında da bu durum aynı şekilde geçerlidir. Kutu üzerine zıplama gibi dizinizi zorlama ihtimali olan hareketlerin başlangıç mı yoksa bitiş kısmında mı daha zayıf olduğunuzu bilin ve bu noktadaki zayıf yönünüzü güçlendirmeye çalışın. Bu ufak noktaya dikkat etmeniz bile pek çok ağrı ve sakatlığın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Dizlerinize Aşırı Yüklenmeyin


Özellikle pek çok spor salonunda yazılan antrenman programlarında yer alan ve diz bölgesindeki kasları çalıştıran hareketlerin bazıları sizin için uygun olmayabilir. Doğrudan dizinize yüklenen hareketlere nazaran ayak ve topuklarınızın desteğini kullanmış olduğunuz hareketleri tercih edebilirsiniz. Daha ileri seviyeye yaklaştıkça ve diz bölgesindeki kaslarınız güçlendikçe daha komplike hareketleri deneyebilirsiniz. Ancak hangi hareketi yaparsanız yapın doğru ağırlık ve tekniğine uygun olarak yapmayı unutmayın ve buna özellikle dikkat edin.

Sadece dizinizle ilgili değil tüm vücudunuzla alakalı olarak hareketleri yaparken tempo, teknik ve ağırlık gibi parametrelere dikkat edin. Biz hareketi lüzumsuz yere hızlı bir biçimde fazla ağırlıkla ve yanlış bir teknikle yaparsanız çok ciddi diz ağrısı ve sakatlığı yaşayabilirsiniz. Vücut geliştirme ile alakalı olan her konu da olduğu gibi dizinizle ilgili konularda da adım adım, aşama aşama ilerlemeyi unutmayın. Hiçbir şey için de kesinlikle acele etmeyin. 

Diz Ağrısı, Diz Sakatlığı ve Yaş


Yukarıda detaylı bir biçimde verilen önerilere dikkat etseniz dahi unutmamanız ve engellemenizin mümkün olmadığı bir parametreyi unutmamanız gerekmektedir. O da yaşınız! Eğer 30’lu yaşlardaysanız asla 20’li yaşlardaki performansınızı beklememeniz gerekmektedir. Aynı şekilde vücudunuz da zamanla değişim gösterdiği için antrenman yoğunluğu, zorluğu ve sıklığı da yaşınıza uygun olmalıdır. Yaşınız ilerledikçe diz ağrısı ve sakatlığı riski de artacağı için kendinize uygun antrenman programı ve hareketleri seçmeye özen gösterin.

Kısa ve etkili bilgiler için instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın