Glisemiks İndeks ve Glisemiks Yük Nedir ?

1763
Glisemiks İndeks ve Glisemiks Yük Nedir ?

Glisemiks İndeks ve Glisemiks Yük Nedir ?

Glisemiks indeks(G.I)nedir?


G.i karbonhidrat(Kh)kaynaklı bir gıdanın tüketildikten belirli bir süre sonra kan şekerini(glukoz)yükseltebilirlik seviyesini ifade eder.

Gıdaların G.i seviyesi glukozun hızlı yada yavaş yükselmesini etkilemektedir.G.i 55 den az olan gıdalar glukozu yavaş arttırken 55-75 arası gıdalar orta hızda,75-100 arası gıdalar ise daha hızlı arttırır.

Yemeklerden sonra glukoz ve insülin seviyelerinde görülen artışın hızı ve miktarı diyetinizde tükettiğiniz kh kaynaklarına göre farklılık gösterir.
Yemeklerden sonra glukoz yükseldiği için insülin salınımı artmaktadır, tükettiğimiz kh emilimi tamamlandıktan sonra vücut bunları önce glukoza daha sonra glikojene çevirir ve kaslarda depo eder.Kaslardaki glikojen depoları dolduktan sonra geri kalan kısım karaciğerde depolanır.Glikojen depoları gereğinden fazla dolduğunda vücut geri kalan kısmı yağa çevirir.

Hızlı Göbek Eritme Yöntemleri

Glisemik yük (G.Y)nedir?

G.y belirli miktardaki tek tür bir kh’ın oluşturduğu insülin seviyesi ve glisemik yanıt seviyesidir.Bir besin G.I yüksek olsa dahi tüketim miktarı az olduğunda G.Y düşük olabilir.
Örneğin; 60 gr kh içeren 3 adet muzun G.İ’si yüksek olmasına rağmen 20 gr kh içeren 1 adet muz tüketiminde oluşan G.Y düşüktür.
Dondurma en düşük G.I tatlı olmasına rağmen,fazla tüketildiğinde G.Y artar.
G.Y hesaplanmasında glukoz referans olarak alınır; bulunan Gİ değeri, sindirilebilen kh miktarı ile çarpılarak 100’e bölünür.

GY=Gİ x Sindirilebilen KH/100
Vücut geliştirme sporcularının fazlası ile tükettiği beyaz pirinç; 40 gr.da ortalama 30 gr kh içerir ve G.Y şu şekilde hesaplanır;80(pirincin g.i seviyesi)/100 x 30(tüketilen pirinçdeki kh)=24 bu rakam 40 gr pirinç den gelen 30 gr kh’in G.Y oranıdır.

G.İ ve G.Y diyetin neden olduğu glisemik yanıtı değerlendirmek için kullanılır.
Yüksek Gİ’li öğünlerin düzenli tüketimi ile 24 saatlik glukoz ve insülin seviyelerinin yükselmektedir.

Benzer şekilde G.Y nin yükselmesi de hiperglisemiye,buda zamanla şeker hastalığının oluşmasına sebebiyet verebilir.

Yapılan bir çok çalışmada,kh kalitesi ve türleri ölçmesinden dolayı G.Y etkilerinin, G.İ den daha önemli olduğu düşünülmektedir.
G.Y düşük besinlerin tercih edilmesi sağlıklı beslenme, kronik hastalılardan korunma ve diyabetin tıbbi beslenme tedavisinde önem taşır.
Düşük glisemik yüklü beslenme
Vücut geliştirme sporu yapan bazı kişilerde oluşan akne ve sivilceler ile ilgili olarak yapılan bir çalışma sonucunda aknelerin oluşumunda glisemik yükün de önemli olduğu bulunmuştur.Bulgular, akne lezyonlarında artışa neden olan glisemik yükü yüksek ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini göstermektedir.

İnstagram sayfamızıda ziyaret edebilirsiniz 🙂 🙂

Bir cevap yazın