Göbek Yağlarını Eritmek İçin Bunları Unut !!

539
Göbek Yağlarını Eritmek İçin Bunları Unut !!

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Bunları Unut !!

Göbek Yağlarını Eritmek ve Yağlarından kurtulmak istiyorsan her şeyin başı iyi bir beslenme planı… Az ve öz yemek dışında o göbekten kurtulma şansın yok. Bir de asla elini sürmemen gerekli olan gıdalar var…

Bu yazıyı okuduğuna göre en az bir miktar göbeğin olmalı, veya onca uğraşıp erittiğin yağları yeniden can simidine toplamayı asla istemiyor olmalısın. Her iki durumda da yalnız değilsin. Gece 10’dan sonra kebap ve dürümden başka yiyecek şeyin bulunmadığı bir ülkenin vatandaşı olarak senin de karnının etrafında minik bir utanç halkası, belinin iki yanında ele gelen tutamaçlar olması olası.

Hiç aynaya bakıp da vücudunu aşırı seksi bulduğun oldu mu? İşte bu yiyecekleri hayatından çıkardığında, iyi ve gerçek gıdalarla beslendiğinde, bir de egzersizlerini tam yaptığında kendisine hayran olmanın ne demek olduğunu anlayabilirsin…

O göbek gidene kadar aşağıdakileri ya hayatından bütünüyle çıkarıyor, veya minimuma indiriyorsun, anlaştık mı?

Göbek Yağlarını Eritmek

1. Rafine Un

Rafine un, malum üç ölümcül beyazdan birisi. Beyaz pirinç, beyaz ekmek, normal makarna… Hepsi içeriğinde rafine edilmiş un özelliği barındırıyor. Rafine olmayanlar, yani tam buğday, kabuklu pirinç, kinoa gibileri daima çok sağlıklı. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmacıları meyve, sebze, az yağlı süt ürünlerinden oluşan daha sağlıklı bir beslenme planının beraberinde tam buğday tüketenlerin, aynı diyeti sürdürüp de rafine un tüketenlere göre karın bölgesinde daha fazla yağ kaybettiğini keşfettiler.

2. Patates Ürünleri

Hey, patatesin dünyadaki en lezzetli şeylerden biri olduğunu biliyoruz. Seni bu büyük lezzetten ömür boyu mahrum etme derdimiz yok, FitWell’in menülerinde de ara sıra daha sağlıklı ölçülerde patatesle karşılaşacaksın. Ancak, kızarmış patates, patates cipsi gibi ürünlere bizim dünyamızda yer yok. İngiltere’de 20 sene boyunca 120.000 kadın ve erkekle yapılan bir çalışma var, her dört yılda bir, katılımcıları test etmişler ve her defasında ortalama 1,5 kilogram aldıklarını görmüşler. Çalışma neticesinde nerdeyse 8 kilogram fazla gelmiş her biri. Kilo almalarının belli başlı nedeni hangi yiyecekti dersin? Tabii ki balığın yanında kilogramyla götürdükleri patates cipsleri ve kızartmalar.

3. Kırmızı ve işlenmiş etler

Yukarıdaki çalışmanın bir başka bulgusu da kırmızı ve işlenmiş et yiyenlerin her sene fazladan yarım kilogramyu hanelerine kattıkları. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir başka çalışmada 370.000 kişi ile çalışıldı ve günde ufak bir biftek yiyenlerin 5 senede fazladan ortalama 2,5 kilogram aldıkları gözlendiği.

4. Donmuş gıdalar

Meşgul insanların, öğrencilerin, çok çocuklu annelerin veya bekar erkeklerin sıkışık veya tembel günlerde çare olarak başvuru yaptığı yiyeceklerdir, donmuş gıdalar. Dondurulmuş pizza, hazır dondurma gibi gıdaların içeriğinde çok miktarda trans yağ bulunabiliyor. Trans yağın neden kötü olduğunu bir örnekle anlatalım: Wake Forest Üniversitesi, maymunlara iki tür diyet uyguladı. Bir grup trans yağ tüketirken diğer grup doymamış yağlı gıdalarla beslendi.

Sonuç: Trans yağ tüketenler 6 sene içinde vücut ağırlıklarını % 7.2 oranında arttırırken diğerleri sadece %1.8 ağırlaştı. Trans yağlar sadece vücutta fazla yağ depolanmasına yol açmıyor, hemde vücudun diğer bölgelerinde yağın karın bölgesine taşınmasına da neden oluyor. Gerçekten basenlerindeki yağları göbeğine yapıştırmak istemiyorsan, aldığın dondurulmuş gıdaların etiketlerini çok iyi okumalısın, veya daha iyisi, hiç almamalısın.

5. Diyet İçecekler

Birisi sıfır kalori mi dedi? Keşke metabolizmanın yağ depolamasını sağlamayı başaran şey sadece kalori olsaydı. O zaman yeryüzünde bin çeşit diyet değil, sadece kalori diyeti olurdu. Tüm diyetlerin arasında kalori hesabı yapmak yine de en doğrusu, en genel geçerli olanı. Ancak sakarin, aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcıların insülin direnci ve glukoz intoleransına yol açtığı biliniyor. Bu ikisi de kolayca kilogram almaya sebep oluyor. Ayrıca aspartamın beyin için de zararlı olduğu biliniyor.

Sebzeli makarna tarifi için tıklayın.

Pratik Bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayınız 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın