İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

40
İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

Büyük yağ depoları sentezlemek ya da boşaltmak için uzmanlaşmış, çoğu zaman yağ hücrelerinden oluşan bağ dokusudur. Esas olarak cildin altında, bütün vücudu dolaşan bir tabaka olarak bulunmaktadır, ancak vücudun bazı bölgelerinde kalınlaşarak geniş depo ve yastıklar oluşturur. Özellikle yukarıdan aşağı ense kısmında, gıdıklar da, göğüs ön kafesinde, sırtta hörgüç biçiminde, bel bölgesinde ve yanlarında, karın ön ve yan duvarlarında, kalçalarda, basen ve baldırlarda depo ve yastık doku oluşturma eğilimi fazladır.

Aynı zamanda kaslar arasındaki, karın içinde bağırsaklar arasında ve barsak duvarlarında, kalbin etrafında, organların etrafında ve başka yerlerdeki birikintilerde bulunmaktadır. Ayrıca, sarı kemik iliği olarak erişkinlerde kemik iliğinde bolca yer alır. Yağ dokusunda depolanan yağ, diyet yağlarından gelir ya da vücutta üretilir. Memelilerde iki ayrı tür yağ bulunmaktadır: Beyaz yağ dokusu ve kahverengi yağ dokusu.

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

BEYAZ YAĞLAR

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

En yaygın tip olan beyaz yağ, açlık ya da büyük çabalar için enerji deposu görevi görür ve organlar arasında yastıksı dokular oluşturur. Kaslar ve diğer dokular enerjiye ihtiyaç duyduklarında, bazı hormonlar yağ hücrelerine bağlanır ve yağ hdepolarının (triasilgliserolün) çözünmesini (hidrolizini) tetikler, bu da yağ erimesi (lipoliz) ile enerji açısından zengin yağ asitlerinin (gliserolün) salınmasına neden olur. Hidrolizden sorumlu enzim, kanda, bazı gastrointestinal sıvılarda ve yağ dokusunda oluşan lipazdır. Beyaz yağ dokusu ayrıca metabolizma ve endokrin fonksiyonlarda çeşitli rollere hizmet eden bir dizi farklı hormon kaynağıdır. Eğer hiç beyaz yağımız olmasaydı, iç organlarımız bütünüyle korunmasız kalırdı. Ayrıca vücudumuz hormonlarımızın büyük çoğunluğunu ve buna bağlı şekilde da bedensel işlevlerimizi düzenleyemezdi.

KAHVERENGİ YAĞLAR

Kahverengi yağ dokusu, tipik olarak ten renginde ve daha koyudur. Rengi ve ısı üreten fonksiyonları mitokondri (hücrelerin enerji üreten bileşenleridir) olarak bilinen organellerin bolluğu ile elde edilir. İnsanlarda, yağ dokusunun vücuttaki dağılımı cinsiyete bağlı şekilde değişebilir. Genel olarak, erkekler bel çevresinde yağ biriktirir ve bayanlar kalçalarda belden daha fazla yağ biriktirme eğilimindedir. Genetikçiler, insan genomunda yağ dağılımı ile ilişkili farklı bölgeler tespit etmişlerdir ve özellikle bazı genlerin, bayanlarda bel-kalça oranı üstünde erkeklerden daha çok büyük bir etkisi olduğunu göstermişlerdir. Yağın vücudumuzda olması ve depolanabilmesi yaşamın devamlılığı için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü yağ vücudumuzdaki en büyük “enerji deposudur”.

VÜCUTTAKİ YAĞ ORANLARI

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

Yağlar enerjinin en önemli deposu ve kaynağıdır. Bayanlarda ortalama % 27, erkeklerde ise % 20 değerleri normal sınırlar olarak kabul edilmektedir. Vücut yağ oranı yaş artışına ve aktivite azalmasına bağlı şekilde ileri yaşlarda artma göstermektedir. Ortalama yağ alımı pek çok endüstrileşmiş ülkelerde % 35 – % 40 arasındadır. Optimal sağlığın kazanılması için bu oranın % 30 – % 35 e düşürülmesi ve bu oran içinde doymuş yağların üçte birden çok olmaması önerilmektedir.

Sadece ağırlığı bilmek ve boy ile orantı kurmak şişmanlık (vücut yağı) ve sağlığımız hakkında yeterli bilgi veremez, önemli olan yağ-kas dağılımıdır.

YAĞI KASA, KASI DA YAĞA DÖNÜŞTÜREMEYİZ

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

Belki de en sık duyulan yanlışlardan biri bu söylemdir. Bilimsel olarak yağın kasa, kasın da yağa dönüşmesi mümkün değilken herkes bunu hedefliyor. Yağ ve kas iki ayrı yapıda dokudurlar ve birbirlerine dönüşemezler. Kas miktarını arttırıp yağ yakarak kasların görünürlüğünü belirginleştirmek diğer bir şeydir, yağın kasa ya da kasın yağa dönüşmesi diğer bir şeydir. İki farklı söylemi karıştırmamak gerekir.

İnsan Vücudundaki Yağ Türleri Nelerdir?

YAĞLI YİYECEKLER YERSEK VÜCUDUMUZ YAĞLANIR

Yağlanmamız, fazladan almış olduğumuz kaloriler nedeniyle gerçekleşir. Protein de karbonhidrat da yağlanmamıza sebep olabilir. Kalori saymak da bu sebeple çoğu kişi tarafından öneri edilmektedir. Yağlar, özellikle disiplinli bir biçimde spor yapan kişiler için önemlidir. Çünkü birim yağ, birim protein ve birim karbonhidrata kıyasla çok daha fazla kalorilidir. Spor yapmanıza rağmen vücudunuzdaki fazlalıklardan bir türlü kurtulamayanlardansanız eğer, ihtiyaç duyduğunuz şey KARNİTİN.

YAĞ YAKMAK İSTİYORSANIZ TEK YOLU KARDİO YAPMAKTAN GEÇER

Favori yağ yakma yöntemi olan kardiyo, iyi bir yöntem olsa da tek yöntem değildir. Kalp sağlığı, ciğer kapasitesi ve daha sağlıklı ve fit olma için iyi bir seçenek olan kardiyoyu yağ yakımı için tek adres olarak göstermek yanlıştır. Ağırlık kaldırarak kas kütlenizi arttırırken yağ da yakabilirsiniz. Özellikle önceden hiç antrenman yapmamış kişilerde ağırlık antrenmanı yapmak, kas kütlesi artışı ve yağ kütlesi azalışı ile sonuçlanır. Zararlı yağlardan uzak durun yürüyüşlerinizi arttırıp adımlarınızı yükseltin.

Pratik bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayın!! 🙂

Bir cevap yazın