Kaslarınızın Büyümesini Durdurmanın 7 Nedeni

2129
Kaslarınızın Büyümesini Durdurmanın 7 Nedeni

Kaslarınızın Büyümesini Durdurmanın 7 Nedeni

Egzersiz yapmanın en güzel yanlarından biri, ilk başladığımızda hemen sonuçların olmasıdır. Egzersiziniz sert, kendinizi iyi hissediyor ve kaslarınız büyüyor. Sonra aniden büyümeyi bırakıyorsun. Bütün bu zor iş hafta ve kaslarınız daha da büyüyor. Kaslarınızın büyümeyi neden durdurmuş olabileceğini 7 neden ve tekrar büyümeye nasıl başlatacaklarına bakalım.


Çok fazla antrenman yapıyorsunuz.

Bu, birçok insanın yaptığı bir hatadır. İlk başladığınızda, nasıl egzersiz yaparsanız yapın kaslarınız büyür. Bu yüzden doğal olarak işleri doğru yaptığını düşünüyorlar. Mesele şu ki, ağırlık kaldırdığınızda kaslarınızı yıkıyorsunuz ve onlara iyileşmeleri için yeterli zaman vermezseniz, büyümeyeceklerdir. Haftada bir kez sadece bir kas grubu çalışmalısınız. En fazla iki tane.

Çok uzun süre antrenman yapıyorsunuz.

Spor salonunda 3 saat geçirmek aslında kas büyümesi için kötüdür. Çoğu insan zihniyetin kurbanı olur, ne kadar uzun ve zor çalışırsam o kadar büyük ve güçlü olurum. Aslında yaklaşık 45 dakika egzersiz yaptıktan sonra kortizol seviyeleri artacaktır. Bu, kas dokusunu parçaladığı bilinen bir hormondur. Kan yoluyla kortizol yarışı ile egzersiz yapmaya devam ederseniz, faydadan çok zarar görüyorsunuz. Bu nedenle, egzersizlerinizin yoğun olması gerekirken, bir saatten fazla sürmemelidir.


Yeterince uyumuyorsun.

Kas inşa etmeye çalışırken daha fazla uyku daha iyidir. Bu, en fazla kas büyümesinin gerçekleştiği zamandır. 8 saatten fazla zaman bulabilirseniz, kas büyümenizin arttığını göreceksiniz. Asla 8 saatten az sürmeyin.


Alkolü kötüye kullanıyorsun.

Alkol kas konusunda düşmandır. Vücudunuzdaki tüm fonksiyonları bozar ve kas kütlesini kaybetmenize neden olur.


Rutininizi değiştirmiyorsunuz.

Her 6-8 haftada bir rutininizi değiştirmezseniz, kasınız yaptığınız egzersizlere adapte olur ve artık büyüme tepkisini tetiklemez.


Kaslarınızı aşamalı olarak aşırı yüklemiyorsunuz.

Bu gerçekten kas büyümesinin anahtarıdır ve eğer yapmazsanız büyüyemezsiniz. Büyümek istiyorsanız her hafta yapmanız gereken 2 şey vardır. Ya geçen haftakinden daha fazla ağırlık kaldırmalı ya da daha fazla tekrar yapmalısınız. Kaslarınızdaki büyüme tepkisini tetiklemenin tek yolu budur.


Yeterince protein yemiyorsun.

Vücudunuz tükettiğiniz fazla proteini depolayamaz. Protein seviyenizi kas büyümesi için yeterli tutmak için her 2 saatte bir tam protein tüketmelisiniz. Protein yemeden asla 4 saatten fazla gitmeyin. Bunu yaparsanız, vücudunuzun çalışması için gereken proteinleri almak için kaslarınızı parçalamaya başlayacaktır.
Bunlardan herhangi birini yapıyorsanız, kasınızın büyümesini durdurabilir. Sıkı çalışsanız bile bunlardan herhangi biri bir platoya çarpmanıza neden olabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın