Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

80
Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

Lezzeti ve serinletici etkisini keşfettikten sonra, zaman içinde bu karışımı insanlara denetmiştir. Hepsinden alınan sonucun pozitif bulunduğunu görünce, iki sokak ötede ki bir eczacı ile anlaşıp bardağını 5 Cent’ten satışa çıkardı ve kısa sürede satışlar patladı. Pemberton bu yeni karışımın seri üretimine geçmiş ve zamanla reklam stratejileri ile satışları epey yükseltmiştir. Bu yükselişe tam olarak şahit olmaya ömrü yetmeyen Pemberton ’un bu karışıma dair patenti ve tüm hakları Asa Griggs Candler adlı bir iş adamına satılmıştır. Bu hadiseyle birlikte ”Cola” isminde olan bu şekerli karışım evrensel olma yolunda ilk adımını atmıştır.

YENİ NESİL KOLA ZERO

Kola piyasası tüm dünyaya yayıldıkça ülkelerin sıhhat bakanlıkları harekete geçmiştir. Gerek kamu spotları gerekse araştırmalar sonucunda, insanoğlu kolanın zararları adına bilinçlendirmeye başlanmıştır. Özellikle şeker içinde ne olduğunun vücutta yaratmış olduğu tahribata epey değinilmiştir. Konum böyle olunca kola firmaları 0 kalorili (yani şekersiz) kola üretmeye başlamıştır. Bu ürünler tanıtıldıkça insanlarda ”şekersiz kola faydalı” mantığı oluşmuştur. Bu algının oluşması çok doğaldır fakat bu algı başlı başına yanlıştır. Şekersiz olmasına rağmen bu içecekler hala tatlıdır. Neden bu şekilde olduğunu düşündünüz mü? Ben söyleyim; içinde ”aspartam” denen tatlandırıcı bir madde bulunmaktadır ve bu madde sofra şekerinden tam 200 kat daha tatlıdır. Meydana getirilen araştırmalarda aspartamın karaciğer rahatsızlıkları, beyin-sinir fonksiyonu bozuklukları ve hamilelerde erken doğum benzer biçimde durumlara yolaçabildiği tespit edilmiştir. Aspartam kullanımı ve bunun kullanım dozu şimdiye kadar bile FDA (Amerikan gıda ve İlaç Dairesi) benzer biçimde devlet kurumlarının halen tartışmaya açık bıraktığı bir konudur.

Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

KOLA NEDEN BU KADAR ÇOK SEVİLDİ?

Pemberton ‘un keşfetmiş olduğu kolanın pazarlanmasında ki ilk sloganı ”iç ve ferahla” idi. Gerek asidik yapısı gerekse tat olarak tatlı olması soğuk içilmeye müsait bir hale getiriyordu. Tatlı konusuna dikkat çekmek istiyorum. Çünkü bu tatlılık kolanın yoğun şeker içeriğinden gelmektedir. Son yıllarda meydana getirilen araştırmalar incelendiğinde, özellikle rafine şekerlerin, zaman içinde bağımlılık yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu bağımlılığın temeli yarattığı haz duygusudur. Şekerlerin bu etkisiyle birlikte kolanın insanoğlu ne denli cezbetmesi oldukça normaldir.

KOLA ZARARLI MIDIR?

Bir bardak (200-250 ml) kola yaklaşık 7 küp şeker ihtiva eder. Vücuda aniden bu kadar çok saf şeker girmesi kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Kan şekerinin de hızlı yükselmesi ile bol bol insülin salgılanır. İnsülin metabolizmada görevini bitirdikten sonra vücutta yağ olarak depolanır. Siz kola içmeye devam ettikçe bu döngü hep tekrarlar ve özellikle göbek bölgesinde yağlanmalar doğar. İş bununla kalmaz. Zamanla hücreler insüline karşı duyarsız bir hale gelir ve insülin artık görevini yapamaz. Bu vaziyet ilk etapta insülin direnci olarak seyreder ve uzun vadede diyabet hastalığı olarak kendini gösterir. Yağlanmalar da bir müddet sonra damar tıkanıklığı yaratır ve zaman içinde kalp damar hastalıkları ortaya çıkar. Bunlara ek olarak asidik yapısında sindirim sistemi dokularında tahrip, reflü ve hazımsızlık şeklinde problemler yaratır.

ASPARTAM NEDİR?

Aspartam, kimyasal biçimülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir depeptidin metil esteridir. Aynı orandaki 180 kat daha tatlıdır.

Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

KOLANIN HAYATIMIZDAKİ ŞAŞIRTICI FAYDALARI

1- AĞRI KESİCİ
Böcek sokmalarında bir parça pamuğa kola döküp etkilenen bölgeye koyabilirsiniz. Kaşınma ve yanma hissi azaltacaktır. Buda içerdiği kafein yüzünden olur çünkü kafeinin anestezi etkisi vardır. Denizanası çarpmalarında da kullanılır.

2- BANYO TEMİZLİĞİ

İçerdiği ortofosforik asit kireç ve benzeri kalıntıları çözer. Bir sünger veya sprey yardımıyla basit temizlemek istediğimiz yüzeye uygulayın.

3- KÖTÜ KOKULAR

Eğer gaz yada eşya yakıt kokan eşyalarınızı 1’e 1 ölçüde hazırlayacağınız kola ve su karışımında bekletin. Balık ve diğer ağır kokuların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

4- BOZUK PARA TEMİZLEME

Kirli ve kararmış demir paraları bir kavanoza koyun ve kola dökerek bekletin içerdiği asitten dolayı pasların ve kirlerin kabararak kaybolmasına neden olur.

5- YAPIŞAN SAKIZI ÇIKARMA

Saçınıza sakız yapıştıysa ürkü yapmayın yapmanız ihtiyaç duyulan. Üzerine biraz kola dökerek 5-10 dakika bekletin yapıştığı yerden çıkarabilirsiniz.

Kolanın Tarihi ve Şaşırtıcı Faydaları

Günlük pratik bilgiler için instagram adresimizi takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın