Pasif ve Aktif Dinlenme

176
Pasif ve Aktif Dinlenme

Pasif ve Aktif Dinlenme (Toparlanma)

Pasif ve Aktif Dinlenme (Toparlanma), Toparlanmayı daha iyi idrak etmek için (burada toparlanmadan kastımız vücudunuzun kendini tekrar inşa etmesi, kaslarınızın yeniden güç kazanması, hormon dengenizin tekrar sağlanması ve merkezi sinir sisteminizin tamiridir) iki toparlanma formu arasındaki farkı bilmek önemlidir şu demek oluyor ki eylemsiz ve etken toparlanmadan bahsediyoruz.

Pasif toparlanma dinlenme esnasında kaynaklanır ve buna uyku, beslenme ve kompresyon uygulamaları da dâhildir. Aktif toparlanma ise hareket halinde meydana gelir; yürümek, hafifçe ağırlıklarla antrenman yapmak ve düşük tempolu bisiklet sürmek gibi.

Bu iki toparlanma çeşidi antrenmanlarınızdan alacağınız getiriler ve kas gelişiminiz için önemlidir çünkü bunlar kas yenilenmesinin farklı aşamalarını amaçlamaktadırlar. Yani belirtmek gerekirse pasif toparlanma kas tamirine yardımcı olurken aktif toparlanma kas tamiri için gerekli olan enstrumanları temin eder yahut yazar ve kişisel alıştırmacı Harley Pasternak’in kendi ifadesiyle etken toparlanma “tüm metabolik yan ürünleri sisteminizden atar ve kas toparlayıcı özellikteki besin zengini kanı dokularınıza taşır.” aktif toparlanmayı çoğu birey es geçmektedir. Diyelim ki sıkı bir şekilde antrenman yapmış oldunız; bir tek duşun altına girip bu işten kurtulamazsınız. Bu şekilde vücudunuz zirve noktasına tekrardan varamaz.

Antrenmandan Sonra Dinlenme(Toparlanma) Önerileri

Bisiklete Binin

Kardiyo en etkili etken toparlanma çeşididir. İster kuvvet antrenmanları sonrası, ister HIIT ya da yorucu bir bisiklet turu olsun fark etmez; hafifçe bir kardiyo kaslarınızı gevşetir ve laktik asit birikimini sınırlar. Bisiklet bunun için iyi bir seçenektir. Bisikletiniz yoksa mevzuşacağınız bir hızda koşmakta iyi bir aktif dinlenme çalışmasıdır.

Masaj Yapın

Miami Miller Üniversitesi Tıp Fakültesi ortopedi ve spor tıbbı Profesörü Thomas Best yaptıkları çalışmalarda antrenman sonrası masajın iltihaplanmayı azalttığını ve kasların kasılma kabiliyetlerini ve eklem etrafındaki dönme kabiliyetlerini geliştirdiğini belirtmektedir. Masajın aynı zamanda kasların yenilenmesi içinde bir ihtarcı görevi görmüş olduğunü de ekliyor. Masajdan en iyi verim antrenman sonrası meydana getirilen masajdan gelmektedir. Profesör Best’in çalışmalarında 15 dakikalık bir masajla 30 dakikalık bir masaj içinde yarar anlamında bir fark olmadığı görülmüştü.

Egzersiz Sonrası Doğru miktarda Protein ve Karbonhidrat Alın

Protein kas gelişimi için elzemdir fakat karbonhidrat alımı da es geçilmemelidir. Karbonhidratlar anti-kataboliktir. Kortizol seviyesini düşürür.

Cep Telefonunuzu Kapatın, Gece yaşamına Son Verin ve Yeterince Uyuyun

Avustralya Spor Enstitüsü’nde toparlanmadan görevli yönetici Shona Halson’a gore uyku tüm biyolojik işlevler için önemlidir ve aynı şekilde atletlerin de artan fiziksel toparlanma ihtiyaçları göz önünde tutulursa bu daha da önemli bir konu haline gelmektedir. Halson’a gore uyku yetmezliği orta-yüksek yoğunluklu uzun aktivitelerde kendini gösteriyor, özellikle de kognitif işlemler gerektirenlerde (mesela basketbol oynarken). Ağırlık antrenmanları söz mevzusu olduğunda da 1-2 gün uykusuz kalmak yönetim edilebilir ama uzun dönemde vücudunuz bitkin düşer ve sakatlanmaların kapısı aralanır çünkü odaklanma güçlüğü yaşarsınız. Günde minimum 7, sıkı bir antrenman döngüsü içindeyseniz de 8-9 saat uyuyun.

Kısa ve etkili bilgiler için instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın