Sebzeli Makarna

2339
Sebzeli Makarna

Diyet yapıyorum ama makarnadan da vazgeçemiyorum diyenlere özel bir tarif; Sebzeli Makarna

Spora başladım ve diyetteyim o zaman karbonhidratı tamamen kesmeliyim ki sağlıklı besleneyim…” Bu düşünme biçimi pek çoğumuzun en büyük yanılgısıdır. Karbonhidrat tüketiminin diyetimizi bozacağı anlayışı oldukça yanlıştır. Elbette karbonhidratın tüketiminin kesildiği ya da minimum düzeye çekildiği pek çok diyet şekli de mevcuttur. Ancak bu durum düşük miktarda bir karbonhidrat alımının bile diyetinizi mahvedeceği düşüncesine sürüklemesin.

Karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Vücudumuzda enerji ihtiyacının yaklaşık %50’si karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Dolayısıyla dozunda tüketilmesi düşünüldüğü gibi sağlıksız değil aksine sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. İşlenmemiş kepekli un, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma gibi karbonhidrat zengini besinlerin doğru porsiyonlarda tüketimi vücudunuz için fayda sağlayacaktır ancak elbete günlük tükettiğiniz protein, yağ ve lif miktarını da doğru biçimde ayarlamak önem taşımaktadır. Bir diğer karbonhidrat zengini besinlerden abur cuburlar ise sağlıksız karbonhidratlar olarak uzak durulması gereken besinler kategorisine girmektedir.

Fitkalp sağlıklı yaşam maceranızda size yol arkadaşlığı ederken hem karbonhidrat zengini hem de birçoğumuz için vazgeçilmez bir besin olan makarnayı diyetimize nasıl uyarlayabileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olacak bir tarif sunuyor.

Fit Tarifler Serisi’nden; Sebzeli Makarna

Çeşit çeşit soslarla bezenmiş, sade, kavrulmuş… Hiçbir türüne hayır diyemediğimiz makarna nasıl sağlıklı bir öğün haline getirilebilir?

Diyetimizde karbonhidratı tamamen kesmek gerekmediğini belirtirken karbonhidratı diğer besinlerle dengelememiz gerektiğini belirtmiştik. Bu nedenle de size az makarnalı bol sebzeli bir öneri ile geldik.

Yanına ekleyeceğiniz herhangi bir protein ile sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz 🙂

Sebzeli Makarna
Sebzeli Makarna

Malzemeler:

1/2 adet kapya biber

1/2 adet sarı biber

1/2 adet havuç

1/2 adet kabak

Kepekli makarna (40-50 gr)

1 çay kaşığı zeytinyağ

Tuz

Yapılışı:

Öncelikle işe sebzelerimizi doğrayarak başlıyoruz. Biberlerimizi jülyen doğruyoruz. Kabak ve havucu ise soyacak yardımı ile ince ince dilimliyoruz. Bu sırada bir porsiyonluk kepekli spagetti makarnayı haşlıyoruz.

Öğünümüzde makarna miktarını az sebze miktarını fazla tutmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmıyoruz 🙂

Ardından sebzelerimizi zeytinyağda soteliyoruz. Çok karıştırmamaya özen göstermelisiniz yoksa sebzeler dağılabilir. Tavayı sallayarak karıştırırsanız bu problemi ortadan kaldırmış olacaksınız.

1 kepçe makarna suyunu iyice sotelediğimiz sebzelerin üzerine ekleyerek kısık ateşte suyunu çektiriyoruz. Ardından sebzelerin üzerine bir kepçe daha makarna suyu ilave ediyoruz. Makarnamızı süzdükten sonra henüz suyunu çekmeden sebzelerin yanına ekliyoruz. Böylelikle makarna ve sebzelerimizin özdeşleşmesini sağlıyoruz. Suyunu çektikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Pratik Bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayınız 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın