Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde

52
Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde

ŞEKER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ MADDE

Yiyeceklerimizin çoğunda bulunan ve özellikle tatlılarımızı lezzetlendiren şeker hakkında daha fazla bilgi edinmek istemez misiniz?

Türkiye’de insanlar günlük ortalama 34 gram şeker tüketiyor. Bu miktar diğer ülkelere kıyasla çok fazla olmasa bile, şeker tüketiminin vücuda vermiş olduğu zararları konuşmakta fayda var. Tatlı seven biri olsanız da olmasanız da, şekerin herhangi bir besin değeri olmadan vücudunuza kilogram aldırabileceğini inkar etmek pek mümkün değil.

Bu ekstra lezzetli besin hakkında daha fazla bilgi edinmenin vakti geldi. Bu yazımızda şekerle ilgili bazı tatsız gerçekleri sizler için bir araya getirdik.

Fazla Kiloların Sebebi

Fazla miktarda şeker tüketmek trigliserit düzeylerinin yükselmesine sebebiyet verir ve bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Şeker de bir enflamatuardır; bu sebeple çok fazla şeker tüketmek obezite ve diyabete sebep olabilir.

Yanmayan Şeker

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde

Şeker tüketmek istiyorsanız onu yakmak için de yoğun bir çaba içerisine girmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, tükettiğiniz 450 ml gazlı içeceklerin içerisindeki 250 kalorilik şekeri yakmanız için 50 dakika koşmanız ya da 8 kilometre yürümeniz gerekmektedir. Kulağa zor geliyor değil mi?

Şekersiz Yalanı ve Tatlandırıcılar

ŞEKER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ MADDE

Bir ürünün üstünde “şekersiz” yazması o ürünün gerçekten şekersiz olduğu manasına gelmez. Bir yiyeceğin bütünüyle şekersiz sayılması için içeriğinde 0.5 gramdan daha az şeker olması gerekir.

Tatlandırıcılar, gerçek şeker yerine kullanabileceğiniz maddelerdir. Bu sahte şekerler diyebileceğimiz yapay tatlandırıcılar pek çok şekilde karşımıza çıkar. Sakarin, asesülfam, aspartam ve neotam gibi yaygın olan tatlandırıcılardan bazılarını duymuşsunuzdur.

O zaman hazırsanız sizinle enteresan bir bilgi paylaşıyoruz. Popüler diğer bir tatlandırıcı olan sukraloz (diğer adı ile Splenda), esasında bir böcek ilacı yaratmaya çalışan bilim adamları tarafından 1976’da tesadüfen keşfedilmiştir.

Sivilcelerinizin Sebebi Şeker Olabilir Mi?

ŞEKER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ MADDE

Şekerli yiyecekler ve içecekler tüketiyorsanız akneye sahip olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu söylemek isteriz.

İşlenmiş tatlılar gibi yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler, kan şekerinizi daha düşük glisemik indeksi olan yiyeceklere göre daha hızlı yükseltir.

Şekerli yiyeceklerin, kan şekeri ve insülin seviyelerini hızla yükseltmesi, artan androjen salgılanmasına, yağ üretimine ve iltihaplanmaya neden olur ve bunların tümü akne gelişiminde büyük rol oynar.

Enerji Dalgalanması

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde

Şeker oranı yüksek gıdalar, kan şekeri ve insülin seviyelerini hızla yükselterek enerjinin artmasına neden olur. Ancak, enerji seviyelerindeki bu artış geçici olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Şeker oranı yüksek ancak protein, lif ya da yağdan yoksun ürünler, kısa bir enerji artışına neden olur ve ardından kan şekerinde keskin bir düşüş olur.

Sürekli kan şekeri dalgalanmaları yaşamanız enerji seviyelerinizde de büyük dalgalanmalara neden olur. Bu enerji döngüsünden kaçınmak için, şeker oranı düşük ve lif bakımından zengin karbonhidrat kaynaklarını seçmeniz gerekir.

Şeker Tüketimini Nasıl Azaltabilirim?

ŞEKER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ MADDE

Şekerin sanırım gündelik yaşamımızdaki olumsuz etkilerinden yeteri kadar söz ettik. Sıra geldi bu olumsuzluklardan nasıl kurtulacağımıza. Ara sıra ve az miktarlarda şeker tüketmek daha sağlıklı olsa da, mümkün olduğunca şekeri azaltmaya çalışmalısınız. Şeker alımınızı sınırlamanın en kısa yolu, kendi daha sağlıklı yemeklerinizi evde hazırlamak ve ilave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekleri satın almaktan kaçınmaktır. Maalesef bunun diğer bir çözümü yok.

Pratik bilgiler için instagram adresimize göz atabilirsiniz 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın