Şekerin Acı Gerçekleri

56
Şekerin Acı Gerçekleri

Şekerin Acı Gerçekleri

Türkiye’de insanlar günlük ortalama 34 gram şeker tüketiyor. Bu miktar diğer ülkelere kıyasla çok fazla olmasa bile, şeker tüketiminin vücuda verdiği zararları konuşmakta fayda var. Tatlı seven biri olsanız da olmasanız da, şekerin herhangi bir besin değeri olmadan vücudunuza kilo aldırabileceğini inkar etmek pek mümkün değil.

Bu extra lezzetli besin hakkında daha çok bilgi edinmenin süreı geldi. Bu yazımızda şekerle ilgili bazı tatsız gerçekleri sizler için bir araya getirdik.

Fazla Kiloların Sebebi

Fazla oranda şeker tüketmek trigliserit seviyelerinin yükselmesine sebep olur ve bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Şeker de bir enflamatuardır; bu nedenle çok fazla şeker tüketmek aşırı kiloluluk ve diyabete sebep olabilir.

Yanmayan Şeker
Şeker tüketmek istiyorsanız onu yakmak için de yoğun bir çaba içine girmeniz icap ettiğini bilmeniz gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya gore, tükettiğiniz 450 ml gazlı içeceklerin içindeki 250 kalorilik şekeri yakmanız için 50 dakika koşmanız yada 8 km yürümeniz gerekiyor. Kulağa zor geliyor değil mi?

Şekersiz gerçek dışı ve Tatlandırıcılar


Bir ürünün üzerinde “şekersiz” yazması o ürünün hakkaten şekersiz olduğu anlamına gelmez. Bir yiyeceğin tamamen şekersiz sayılması için içeriğinde 0.5 gramdan daha az şeker olması gerekir.

Tatlandırıcılar, gerçek şeker yerine kullanabileceğiniz maddelerdir. Bu sahte şekerler diyebileceğimiz suni tatlandırıcılar biroldukça şekilde karşımıza çıkar. Sakarin, asesülfam, aspartam ve neotam şeklinde yaygın olan tatlandırıcılardan bazılarını duymuşsunuzdur.

O süre hazırsanız sizinle ilginç bir data paylaşıyoruz. Popüler başka bir tatlandırıcı olan sukraloz (öteki adıyla Splenda), aslen bir böcek ilacı yaratmaya çalışan bilim insanları tarafından 1976’da tesadüfen keşfedilmiştir. Teşekkürler!

Sivilcelerinizin Sebebi Şeker Olabilir Mi?

Şekerli yiyecekler ve içecekler tüketiyorsanız akneye sahip olma ihtimalinizin daha yüksek bulunduğunu söylemek isteriz.

İşlenmiş tatlılar benzer biçimde yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler, kan şekerinizi daha düşük glisemik indeksi olan yiyeceklere bakılırsa daha hızlı yükseltir.

Şekerli yiyeceklerin, kan şekeri ve insülin seviyelerini hızla yükseltmesi, artan androjen salgılanmasına, yağ üretimine ve iltihaplanmaya niçin olur ve bu tarz şeylerin tümü akne gelişiminde büyük rol oynar.

Enerji Dalgalanması


Şeker oranı yüksek gıdalar, kan şekeri ve insülin seviyelerini hızla yükselterek enerjinin artmasına niçin olur. Sadece, enerji seviyelerindeki bu artış geçici bulunduğunu bilmeniz gerekir.

Şeker oranı yüksek ancak protein, lif veya yağdan yoksun ürünler, kısa bir enerji artışına niçin olur ve ardından kan şekerinde keskin bir düşüş olur.

Devamlı kan şekeri dalgalanmaları yaşamanız enerji seviyelerinizde de büyük dalgalanmalara neden olur. Bu enerji döngüsünden kaçınmak için, şeker oranı düşük ve lif bakımından varlıklı karbonhidrat kaynaklarını seçmeniz gerekir.

Şeker Tüketimini nasıl Azaltabilirim?

Şekerin Acı Gerçekleri, Şekerin sanırım gündelik hayatımızdaki olumsuz etkilerinden yeterince söz ettik. Sıra geldi bu olumsuzluklardan iyi mi kurtulacağımıza. Ara sıra ve az miktarlarda şeker tüketmek sağlıklı olsa da, mümkün olduğunca şekeri azaltmaya çalışmalısınız. Şeker alımınızı sınırlamanın en iyi yolu, kendi sağlıklı yemeklerinizi evde hazırlamak ve ilave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekleri satın almaktan kaçınmaktır. Maalesef bunun başka bir çözümü yok.

Pratik bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın