Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1443
Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siz de vakit ve mekân tanımadan spor yapmaktan vazgeçmeyenlerdenseniz, yaz sıcakları sizi asla yıldıramaz! Hâlihazırda sürdürdüğünüz fitness programınızı yaz mevsiminde de uygulamayı düşünüyorsanız ya da yaz için yeni bir programa başlamayı planlıyorsanız, bu yazı da son aşama zinde ve formda geçirmeye hazırsınız anlama gelir. Ancak fitness programınızdan en iyi şekilde verim alabilmek ve sağlığınızı riske atmaktan kaçınmak için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir. Dilerseniz, yazın fitness yaparken daha konforlu ve keyifli olmanızı sağlayacak önerilere beraber göz atalım.

1- Isınma Hareketlerini İhmal Etmeyin

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness programınızın yoğunluğu ve süresi nasıl olursa olsun, ısınma hareketleriyle başlamalısınız. Kış aylarında antrenman öncesinde ısınma hareketleri yapmak, daha rahat ve gerekli görünebilir. Ancak kaslarınızı az sonra yapacağınız antrenmana hazırlamak ve olası sakatlıkların önüne geçebilmek için, ısınma aşamasını atlamamanız son derece önemlidir.

Isınma Hareketleri

Yazın fitness yapmadan önce aslına bakarsanız terlemiş olmanız veya nabzınızın yüksek olması sizi yanıltmasın. Kaslarınızı en doğru ve güvenli şekilde çalıştırmak, zihninizi de antrenman programına hazırlamak için kesinlikle ortalama 10 dakika süresince tüm kaslarınızı ısıtmalısınız.

2- Güneşin Zararlı Işınlarından Kaçının

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın fitness yapmanın sağlığınız açısından en büyük risklerinden biri, güneşin zararlı ışınlarına korumasız şekilde maruz kalmaktır. Açık havada spor yapmanın keyfine ve konforuna diyecek yok. Ancak yazları özellikle 11.00 – 17.00 saatleri içinde, güneş ışınları hakikaten riskli ve yakıcı bir hal alır. Özellikle açık havada spor yaparken bu saatlerin haricinde kalan süre dilimlerine antrenman koymaya özen göstermelisiniz.

Güneşin Zararlı Işınlarından Kaçının

Sabah erken saatlerde spor yapıyor olsanız bile, cildinizi koruma altına almak için antrenman öncesinde yüksek faktörlü bir güneş kremi sürmeyi unutmamalısınız. Spor yaparken devamlı hareket halinde olduğunuz için güneşin cildinizdeki tesirini fark etmeyebilirsiniz. Olası güneş yanıklarını önlemek ve güneşin tansiyonunuzu ya da performansınızı düşürmesinden kaçınmak için, antrenmanınızı güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatler haricinde programlamanızda fayda var.

3- Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin

Sağlıklı, konforlu ve keyifli bir spor programı sürdürebilmek için, günlük tüketmeniz gereken su miktarını asla ihmal etmemelisiniz. Söz mevzusu yazları fitness yapmak olduğunda, sıvı tüketimi daha da önemli bir role haizdir. Yazları metabolizmanızın daha hızlı çalışması, vücudunuzun daha çok sıvı kaybetmesine neden olur. Antrenman esnasında performans düşüklüğü yaşamamak için, günde minimum 2,5-3 litre sıvı tükettiğinize kararlı olmalısınız.

Su için

Eğer hâlihazırda bir metabolizma sorununuz ya da kronik rahatsızlığınız var ise, tüketmeniz gereken ideal sıvı miktarını doktorunuza danışarak belirleyebilirsiniz. Antrenman boyunca yanınızda cam bir şişede ya da matarada su bulundurmak, ani susuzluklarınızı gidermek için ergonomik bir çözüm olacaktır. Özellikle nabzınız yüksekken, suyunuzu yavaş ve yudum yudum içmeye özen göstermelisiniz.

4- Doğru kıyafetleri Tercih Edin

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz döneminde fitness yaparken terlemek, vücudunuzdaki toksinlerin atıldığının ve sıkı bir program sürdürdüğünüzün göstergesidir. Sadece çok fazla terlemek, her süre olumlu bir sonucu işaret etmez. Yazları spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerin kalın, koyu renkli yahut termal özellikli olması antrenman esnasında konforlu hissetmenize engel olabilir. Seçtiğiniz kıyafetlerin ince kumaşlı, mümkünse soğutma veya teri emme özelliği olan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan tasarımlarla hazırlanmış olduğuna kesin olmalısınız.

Doğru Kıyafet Tercihi

Elbet sizin için ideal spor kıyafetlerinin tasarımı ve rengini, tamamen tarzınızı göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Ancak yaz aylarında açık havada spor yapmayı tercih ediyorsanız, koyu renkli spor giysileri giymek doğru bir tercih olmayabilir. Koyu renk tayt, eşofman ve büstiyerler güneşin yakıcı ışınlarını daha çok hissetmenize niçin olur. Daha konforlu ve ferah duymak için tercihinizi açık renkli spor giysilerinden yana yapabilirsiniz.

Pratik bilgiler için instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın