Spora Başlamak İçin Tüyolar

776
Spora Başlamak İçin Tüyolar

Spora Başlamak İçin Tüyolar

Spora Başlamak İçin Tüyolar,Spora yeni başladığında, egzersiz her defasında muhteşem hissettiren ama başlayana kadar da uğraştıran bir şeye dönüşebiliyor. Giyinmek, hazırlanmak, harekete geçmek, zaman ayırmak, enerji ayırmak.. Hayatının rutini haline gelene kadar bunların hepsi mesai gibi görünebiliyor insana.

Neyse ki spor yapmaya motive olmanın kolay yolları da var. En başta müziğin çok etkili olduğunu biliyoruz. Duvarına asacağın ilham verici sözler de bir o kadar etkili olabiliyor. NBC Sağlık Haberleri, motive olmanın bilimsel boyutunu da araştırmaya karar vermiş ve Michigan Eyalet Üniversitesi’nden tanınmış bir Kinesyoloji profesörü olan Deborah Feltz ile görüşmüş. İşte profesör Feltz’in bilimsel araştırmalara dayalı motivasyon önerileri:

Katı kurallar yıkılmak içindir, esnek ol.

Fitness yolculuğunda disiplin önemli fakat kendisine çok katı kurallar koymanın pek yararı yok. “Pazartesi başlamam lazım yoksa hiç başlayamam” gibi cümleler kullandığında esasında kendisine başlamamak için fırsat yaratmış oluyorsun. Katı olmak yerine esnek olmak, vazgeçme, başarısızlık gibi hisleri devre dışı bırakır. “Bir yürüyüşe çıkarak başlayayım” dersen, hangi gün olduğu fark etmez, yürüyüşe çıkarsın. Orada da “İyi geldi, bunu daha sık yapabilirim” deme ihtimalin yüksek.

Biraz rekabet harekete geçmenin en kolay yolu


Rekabetçi bir insan olmayabilirsin, yarışmaktan hoşlanmıyor da olabilirsin. Fakat hepimiz çocukken eve önce kim varacak, tabağını önce kim bitirecek diye yarıştık değil mi? Dr. Feltz, spor yaparken senden birazcık çok daha iyi ya da hızlı biriyle ya da bir grupla beraber olmanın motive edici olduğunu söylüyor. Spor yaptığın arkadaşınla kim daha fazla set yapacak, kim daha uzun süre devam edecek gibi tatlı yarışlara girebilirsin. Dostça bir rekabetin oyun oynamakla aynı şey olduğunu, yani eğlenceli bir yanı olduğunu fark edeceksin.

Vazgeçmene fırsat vermeyecek bir spor arkadaşı bul

Kimileri tek başına spor yapmayı sever ve disiplinini korur. Ancak tabii ki herkes için geçerli değil bu. Sürekli beraber egzersiz yaptığın bir arkadaşın olursa, onu tek başına bırakmamak adına sen de motive olursun. Üstelik arkadaşlar iyi birer hatırlatıcı görevi de görür.

Görünüşünü düşünerek egzersiz yapmayı bırak

Amerikalı ünlü fitness koçu Dina Mitrea, “Fiziksel görünümüm için çalışmayı bıraktığım an çok daha motive oldum” diyor. “Egzersizi bütünüyle görüntü için yaptığında ve beklentilerine hemen ulaşamadığında kolayca bırakıyorsun.” Bizim de sıkça hatırlattığımız bir tavsiye burda yine dile getiriliyor: Büyük ve heybetli hedeflere odaklanmak yerine mikro hedefler koy kendisine. 6-pack karın kasları yerine vücut ağırlığının %5’inden kurtulmayı ya da koşmaya ilgin var ise hiç durmadan 1 kilometre koşmayı hedefleyebilirsin söz gelimi. Unutma amacının ne olduğu değil, başarıp başarmadığın önemlidir.

Pratik Bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayınız 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın