Tüm Gün Sizi Tok Hissettiren Yiyecekler

1.2K
Tüm Gün Sizi Tok Hissettiren Yiyecekler

Tüm Gün Sizi Tok Hissettiren Yiyecekler

Tüm Gün Sizi Tok Hissettiren Yiyecekler

Kilo vermek basit görünebilir, daha az yiyin ve daha fazla egzersiz yapın. Ama kaloriyi düşürmeye başladığımızda ne olur? Hemen acıkırız.
Açlık, aşırı yemek yeme olasılığınız, zayıf yiyecek seçimleri yapma ve kilo verme çabalarınızda başarısız olma olasılığınız yüksektir.
Tüm Gün Sizi Tok Hissettiren Yiyecekler

 

EVDE KAS KAYBINI ÖNLEMEK VE GÜCÜ KORUMANIN EN İYİ YOLLARI

Tüm yiyecekler eşit değildir ve yanlış yiyecekleri seçmek, kilo verdiğinizden daha hızlı kilo verebilir. Bazı yiyecekler midenizi doldurmada ve beyninize dolu olduğunuzu göstermede daha iyidir. Diğerleri tatlı yiyecekler gibi, genellikle daha fazlasını istemenizi sağlayabilir.

Bazıları yüksek hacimli, düşük kalorili yiyecekleri doldurmanızı önerir:

 • Çorbalar
 • Salatalar
 • Yağsız proteinler
 • Sebzeler
 • Bazı meyveler

Yemekten gerçekten hoşlandığınız tüm yiyecekleri atlamak bir diyete bağlı kalmanızı zorlaştırabilir.
Hangi yiyeceklerin kaloriyi yığmadan daha uzun süre daha tok hissettireceğini tahmin etmenin daha iyi bir yolu var.

TAM FAKTÖR

Bir gıdanın Doygunluk Endeksi’nde ne kadar yüksek olduğunu belirlemeye yardımcı olan iki faktör:

 • Lif
 • Protein
 • Su içeriği

Her ikisi de lifle paketlenmiş fasulye ve mercimek iyi puanlar. Patates, patlamış mısır, kepekli ekmek ve yulaf ezmesi gibi yüksek hacimli yiyecekler de.
Bir yemek ne kadar tatmin edici olursa, yemekler arasında o kadar az çerez alırsınız. Yağlı yiyecekler, kalori yoğun olsalar bile, sadece bir ısırık alabiliyorsanız tatmin edici değildir.


Yüksek su içeriğine sahip gıdalar sizi aç bırakabilir, çünkü midenizi nispeten hızlı bir şekilde bırakırlar. Öğle yemeğinde çorba ve salata içmek, bir saat içinde bir şey istemenizi sağlayacaktır.

Tavuk veya balık gibi yağsız bir protein, patates veya pirinç gibi bazı karmaşık karbonhidratlar ve öğle yemeğinde sebzelerin bir tarafını yemekten daha iyidir.
Bu tür yemekler, kalori bankasını kırmadan çok uzun bir süre açlıktan uzak kalabilir.

İşte sizi daha uzun süre tok tutan beş yiyecek.

 • 1. YUMURTA
  Güne iki yumurta kahvaltısı ile başlayın. Yumurtalar yüksek kaliteli protein, yağ ve vitaminlerle doludur.
 • 2. AVOKADO
  Bir avokado doğrayıp öğle yemeğiniz salataya ekleyerek bir sonraki yemeğinize biraz lezzet katın. Bir yemeğe yarım avokado eklemek memnuniyetinizi artırabilir ve sizi daha az aç hale getirebilir.
 • 3. CHILLI BİBERLERİ
  Küçük bir baharat sadece metabolizmanızı ateşlemekle kalmaz, aynı zamanda acı biberlerde bulunan bileşik olan kapsaisin de iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • 4. YULAF EZMESİ
  Yiyeceklerin cazibesi değil, ancak sabahları sıcak bir yulaf ezmesi porsiyonu sizi daha uzun süre tok tutmanıza yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi lif ve protein bakımından çoğu kahvaltılık gevreklerden daha yüksektir ve ayrıca yulaf ezmesine hidrasyonu ve kalınlığı veren şeker olan daha fazla beta-glukan içerir.
 • 5. BİTTER ÇİKOLATA
  Sabah, öğlen ve gece tatlılar istersen. Bir hile, bir dahaki sefere dönerken sütlü çikolata yerine bitter çikolataya ulaşmaktır. Bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha uzun süre kalori tüketme isteğinizi azaltır.

Bir cevap yazın