UYKU KALİTENİ ARTIR

2128
UYKU KALİTENİ ARTIR

UYKU KALİTENİ ARTIR

Uyku kaliteni artır,Bu 5 ipucuyla düzenli ve daha sağlıklı bir uyku düzeni oturtabilir, uyku kaliteni artırabilirsin.

Sağlıklı bir uyku düzeni kazanmak birçoğumuzun önemini biraz göz ardı ettiği bir alışkanlık. Bunun nedeni de uyumanın “pijamalarını giy, ışıkları kapa” kadar basit olduğunu düşünmemiz. Fakat aslına bakarsan çoğumuz doğru biçimde uyumuyoruz. Üstelik doğru uyku alışkanlıklarından uzaklaşmak demek sağlığımızı da riske atmamız demek.

Senin için listelediğimiz bu 5 kuralı izlersen sağlıklı uyuyabilir ve daha iyi dinlenebilirsin.

Uyku Kaliteni Artıracak İpucu 1: Yedi Günlük Bir Uyku Düzeni Oturt


Sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanman için düzenlilik hayati önem taşıyor. Bu düzeni oturtmak içinse her gece aynı saatte yatıp hafta sonları da dahil olmak üzere hergün, doğal olarak hemde uyanmalısın. Çünkü biri iş günleri, diğeri hafta sonu için olmak üzere iki farklı biyolojik saatin yok.

Bunun için 24 saatlik biyolojik saat döngünün uykulu hissettiğin bölümünü yatma zamanın ile senkronize etmen gerekmektedir. Aksi taktirde değişken bir uyku düzeni sana gündüzleri rehavet, yavaş tepkiler vermek, kavrama güçlüğü, mod düşüklüğü ve enerji eksikliği gibi jet lag benzeri etkiler yaşatabilir.

Ne zaman uyuman gerektiğini bilmek için uyanman gerekli olan zamandan en az sekiz saat önce bir uyku zamanı seç ve bunu 1 hafta boyunca takip et. Kendini hala yorgun mu hissediyorsun? Bu daha erken bir uyku saatine ihtiyacın olduğu manasına gelir (bu yalnızca 15 veya 30 dakika daha erken bile olabilir). Sabahları alarmsız bir biçimde uyandığında ve günün çoğunda kendisini uyanık hissettiğinde doğru uyuma zamanını buldun demektir.

Uyku kaliteni arttır.

Uyku Kaliteni Artıracak İpucu 2: Saat 2’den Sonra Kafein Alma


Öğleden sonra vücudunun odaklanma seviyesi geçici olarak düşer ve bu sebeple genelde kafein alma isteğin artar. Bir fincan kahve seni canlandırır ancak etkisi istediğinden daha uzun süre vücudunda kalır. Kahvenin son yudumundan altı saat sonra bile kafein hala vücudunda olur. Bu yüzden günlük kafein alımını üç küçük fincanla sınırla ve öğleden sonra saat 2’den sonra kafein alımını durdur.

Uyku Kaliteni Artıracak İpucu 3: Sıcaklığı Kontrol Et


Uzmanlara göre gereğinden çok ısınma nitelikli uykunun önündeki önemli bir engel. Araştırmalar, 18 derecenin iyi bir gece uykusu için en iyi sıcaklık olduğunu gösteriyor. Bu sıcaklığı kontrol etmek için odanın sıcaklığını ayarla, daha ince bir örtüyle ve pijamalarla uyu veya bir klima ya da bir vantilatör gibi ısıyı düşürecek bir cihaz kullan.

Uyku kalitesi

Uyku Kaliteni Artıracak İpucu 4: Elektronik Cihazlardan Tamamen

Uzaklaşamasan Bile En Azından Işıklarını Kıs
Yatma vakti telefonu kontrol etmek bağımlılık yapan bir alışkanlık olabilir, ancak burdaki sorun telefonunun yaydığı ışıktır. Mavi ışık denen bu ışık, gün ışığının spektrumuna denk gelir, bu da vücudun için bir uyarıcıdır. Diğer bir deyişle güneşe çıkmanla eş değerdir ve dolayısı ile seni uyandırır. Yatmadan en az bir saat önce herhangi bir elektronik aletle ilgilenmekten kaçınman gerekir. Böylece vücudunun karanlıkta salgıladığı uyku hormonu olan melatoninin üretimi devam eder ve uykuveyalman gecikmez. Eğer bu alışkanlığını bütünüyle kesemiyorsan da en azından cihazların ışığını kısarak mavi ışığın etkisini azaltabilirsin.

Uyku Kaliteni Artıracak İpucu 5: Yeniden Uykuya Dalmada Ustalaş


Spora Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmeli?

Gece boyunca birkaç kez uyanman normaldir, sorun yaratan şey ise yeniden uykuveyalmakta zorluk çekmendir.

Uyku koçları yatağının yanında lavanta esansiyel yağı bulundurmanı öneriyor. Kendini huzursuz hissedip uykuveyalamadığında lavanta yağını koklamak daha rahat uyumanı sağlar.

Vücut taraması tekniği de uykuveyalmanı kolaylaştırabilen bir tür meditasyondur. Düşüncelerini nefesine ve bedenine odaklarsan zihnin seni strese sokan ve uyumanı engelleyen düşüncelerden uzak kalır. Ayak parmaklarından başla ve başına ulaşana kadar vücudunun her bölgesine birer birer odaklan. Bu sırada hislerine dikkat et, yavaş nefes al ve her nefes verdiğinde tüm kaslarını gevşet.

Kısa ve etkili bilgiler için instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın