Vücut Kitle İndeksi Nedir? Vücut Kitle Endeksini Hesapla

2270
Vücut Kitle İndeksi  Nedir? Vücut Kitle Endeksini Hesapla

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Vücut Kitle Endeksini Hesapla

Beden Kitle İndeksi veya Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi yetişkin erkek veya kadının kilosunun boyuna göre durumunu gösteren bir parametredir. Yukarıdaki grafik yardımıyla hangi aralıkta olduğunuzu kolayca görebilirsiniz. Beden Kitle İndeksi hesaplama aracı ile kolayca BKİ hesaplayabilirsiniz. Böylece hangi aralıkta olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer çıkan sonuç 25’ten büyük ise fazla kilolusunuz veya 18’den düşükse fazla zayıfsınız demektir. Durumunuzu öğrendikten sonra ideal kiloya erişmek için kilo alabilir veya fazla kilolarınızdan kurtulmaya başlamak için harekete geçebilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Hesapla

Boyunuz için “Zayıf”, “Normal kilolu”, “fazla kilolu” veya “obez” olup olmadığınıza dair bir fikir verir. BKİ, sağlık çalışanlarının kronik hastalık risklerini değerlendirmek için kullandıkları bir değerdir. Bir diğer önemli araç ise bel çevresinin hesaplanmasıdır. Bel çevrenizin ölçüsü boyunuzun yarısını geçmemeli. BKİ veya bel çevrenizin ölçüsü istenenden fazla ise vücuduz fazla yağlı demektir. Fazla yağlanma beraberinde bir çok hastalık riskini de getirir. Porsiyonlarınızı küçültüp, daha fazla hareket ederek ve düzenli tartılıp hesaplamaları yaparak bu fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Diyetisyenler sayfamızdan kendinize en yakın diyetisyeni seçin ve destek almaya başlayarak, sağlıklı bir hayata ilk adımınız atın.

Karın Bölgenizdeki Yağları Azaltmak İçin 3 Etkili İpucu

Her insanın vücut yapısı ve metabolizma hızı aynı değildir. Fazla kilolarınızdan kurtulurken yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize, kilonuza, yaptığınız fiziksel aktivite, herhangi bir hastalığınızın bulunup bulunmamasına, beslenme alışkanlıklarınıza ve sosyoekonomik durumunuzu göz önünde bulundurarak bir diyet programı hazırlanması önemlidir. Bu nedenle genel ilkeleri benzer olsa da diyet programı mutlaka kişiye özel olmalıdır. Sonrasında ideal kilonuza ulaşmak ve dengeli bir beslenme düzeni edinmek için Beslenme ve Diyet Uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz.

Bir çok kısa bilgiler için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın