Yüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

1498
Yüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

Yüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

Yüzünüze dokunduğunuzda virüslere de kapıları açmış oluyorsunuz. Sadece alışkanlığı kırmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz sıradan şeyler tabii ki de var.

Yüzünüze dokunmak, grip ve diğer hastalıklara sebep olan virüsleri vücudunuza almanıza sebep olacağı şeklinde, yeni koronavirüs ile tanışma ihtimalinizi de önemli ölçüde artırabilir.

Gözleriniz ve ağzınız, virüslerin vücudunuza kolayca girebileceği alanlardır. Araştırmalar, insanların bir saat içinde yüzlerine 16 defadan fazla dokunduğunu ortaya çıkarmışlardır.
Hepimiz yapıyoruz. Her gün sayısız kere yüzümüze dokunuyoruz. Kaşınan burnumuz, yorgun gözlerimiz.. Hiç düşünmeden elimizi gaslımüze ve burnumuza götürüyoruz.

Ağzınız ve gözleriniz virüslerin vücuda en basit girebileceği bölgelerdir ve tek yapmanız ihtiyaç duyulan, mikrop taşıyan bir parmağınızla onlara dokunmaktır.

Enfeksiyon Kapmanın İki bayağı Yolu

güvenilir kaynaklara bakılırsa, SARS-CoV-2 olarak da adlandırılan yeni koronavirüs, öteki birçok solunum yolu enfeksiyonu gibi kişiden kişiye bulaşmaktadır.

Birinin hapşırması ve üretilen solunum damlacıkları başkalarının akciğerleri tarafınca solunması veya virüs bulaşmış bir yüzeye dokunup bu eli gözlerinize yada ağzınıza götürmeniz bu mikropu kapmanız için yeterlidir.

Açıkça hasta olan kişilerden uzak durabilsek de yada maske kullanarak havadaki virüslere karşı önlem alabilsek de, yüzeylerde bulunan virüsten kaçınmak nerede ise imkansızdır.

Fark Etmeden Yüzümüze onlarca defa kere Dokunuyoruz
Bu davranışı araştıran bilim adamları, insanoğluın devamlı olarak yüzlerine dokunduğunu tespit etmişlerdir.

2008 yılında meydana getirilen bir araştırmada, 10 deneğin her biri 3 saat boyunca bir ofis ortamında tek başına gözlenmiş ve araştırmacılar bu kişilerin yüzlerine saatte averaj 16 kere dokunduklarını gözlemlemişlerdir.

Etken olarak çalışırken, insanoğlu çoğu zaman ayaklarını sallar, saçlarıyla oynarlar yada yüzlerine dokunurlar. Bu duruma karşı en savunmasız olduğunuz süreı bilmek buna karşı önlem almanıza mutlaka yardımcı olur. Örneğin bu alışkanlığınızı toplantı esnasında, telefon görüşmesi esnasında veya işle meşgulken yapıyorsanız, hangi durumda kendinizi engellemeniz icap ettiğini gözlemleyerek bulabilir ve ona bağlı önlemler alabilirsiniz.

Yüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

El Yıkamak Her Şeyin Anahtarı

Ellerimizi sık sık yıkamak ve bunu yapmak için minimum 20 saniyenizi ayırmak şeklinde önlemler alıyoruz eve fakat sizce bu ne kadar yeterli? Bu sıradan görünen önlem, yalnızca yüzümüze dokunmayı bırakırsak bir işe yarar. Çünkü ne vakit küçük ve ölümcül bir mikrobu gözlerinize yada ağzınıza dokunarak vücudunuza aldığınızı bilemezsiniz.

Bileğinize taktığınız bir bilezik, parmağınıza taktığınız bir yüzük, takılar ve hatta bir lastik bant bile, ellerinizin farkındalığını artırabilir ve yüzünüze dokunmamanız gerektiğine dair bir hatırlatma işlevi görebilir.

Bunun Engel Olabileceğiniz Bir davranış bulunduğunu unutmayın

Koronavirüs salgını esnasında yüzünüze dokunmamak için bazı önlemler alabilir ve hayatınızı tehlikeye atacak virüslerden bir nebze daha çok korunabilirsiniz.

Örneğin, evinize yada ofisinize post-it şeklinde hatırlatıcılar yerleştirebilirsiniz. Onları her gördüğünüzde ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız icap ettiğini sizlere hatırlatacak minik notlar..

Ellerini meşgul edebilirsiniz. Evde televizyon izlediğiniz zamanlarda, çamaşırları katlamayı deneyin mesela.. Yahut elinizi oyalayacak bir hobi edinin?

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız gerektiğini hatırlatmak için kokulu bir el dezenfektanı yada kokulu bir el sabunu kullanmanızı da tavsiye edebiliriz. Koku dikkatinizi ellerinize çekecektir.

Bir toplantıdaysanız veya bir sınıfta oturuyorsanız, parmaklarınızı birbirine bağlayabilir ve kucağınıza yerleştirebilirsiniz.

Alışılmadık olabilir, ancak evde yada dışarıda eldiven takmak da yüzünüze dokunma alışkanlığınızı kırmanıza yardımcı olabilir.

Sebzeli makarna tarifi için tıklayın.

Pratik Bilgiler için instagram adresimizi takip etmeyi unutmayınız 🙂

Bir cevap yazın